Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

dziecko w foteliku samochód

Foteliki samochodowe dla dziecka, tak samo jak pasy bezpieczeństwa dla dorosłych są wymagane przez prawo. Zabierając dziecko ze szpitala i w każdą kolejną podróż samochodem musisz sadzać je w odpowiednio dobranym foteliku samochodowym. Nie tłumacz sobie, że jedziesz tylko kawałek, ponieważ narażasz swoje dziecko na bardzo duże niebezpieczeństwo. Dla niemowlaka nawet ostrzejsze hamowanie jest niebezpieczne. Nie powinnaś też wierzyć, że Twoje ramiona ochronią dziecko przed niebezpieczeństwem. Dziecko zawsze powinno być staranie zapięte w foteliku, niezależnie od tego czy wybierasz się na drugi koniec Polski, czy tylko przeparkowujesz samochód.

Wybierając fotelik musisz zdecydować się na odpowiedni dla danej kategorii wiekowej. Dla noworodków jest to pierwszy przedział wagowy tzw. grupa 0+ (fotelik samochodowy 0-13 kg). Tego fotelika może używać dziecko do około 15 miesiąca życia. Długość użytkowania fotelika będzie uzależnione od wagi i wzrostu dziecka. Warto również zaopatrzyć się w adaptery do fotelika, aby móc go używać także w wózku. Ułatwi to bardzo podróżowanie i przemieszczanie się z dzieckiem.

Decydując się na któryś fotelik, koniecznie sprawdź jego wyniki w crashtestach (test jak zachowuje się fotelik w trakcie wypadku samochodowego). Najpopularniejszym rankingiem fotelików jest ADAC. W jego ramach fotelikom przyznawane są gwiazdki, od 1 – najniższa ocena, do 5. Foteliki, które otrzymały 4 lub 5 gwiazdek w testach ADAC mogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Jednak podstawowym błędem, jaki popełnia większość rodziców jest przekonanie, że zakup takiego fotelika wystarczy, aby dziecko miało maksymalną ochronę podczas podróżowania.

Zadaniem fotelika jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, a nie stanowienie zagrożenia. Właśnie dlatego po zakupie fotelika koniecznie przeczytaj instrukcję dołączoną przez producenta. Tylko dobrze zamontowany fotelik będzie chronił Twoje dziecko.

Przy doborze fotelika warto skorzystać z rad sprzedawcy. Specjalista na pewno doradzi i rozwieje Twoje wątpliwości. Zobacz takż nasz ranking fotelików samochodowych.

Dokonując wyboru, zawsze sprawdzaj czy fotelik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Nigdy nie pożyczaj starszego fotelika ani nie używaj takiego, który brał udział w wypadku. Niebezpieczne jest również kupowanie używanych fotelików, ponieważ nie posiadają one gwarancji producenta. Nie wiemy jak były użytkowane i czy nie brały udziału w wypadku.

Dziecko to Twój największy skarb, dlatego jego ochrona powinna być dla Ciebie najważniejsza.

Obraz autorstwa prostooleh na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *